Promocje
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Co z tą brodą?

Co z tą brodą?

Broda, brodacze, wąsy, zarosty, woski, olejki i szampony do brody. Brodowy trend panoszy się w najlepsze. Z łatwością rozprzestrzenił się po całej, męskiej strukturze wiekowej, zdolnej do zapuszczenia zarostu. Przeniknął do korporacji, znanych z golenia „na gładko” i krótkich włosów, gdzie to tylko widoczne. Brodacze w telewizji, brodacze na wybiegach mody, brodacze studenci, prawnicy, lekarze, informatycy, robotnicy i poeci. I drwale – bo solidna, obfita broda najbardziej wyraziście do drwali przyległa. Broda jest super. Zarost jest super. Ale podlega pewnym regułom, które czynią go zacnym lub negują sens jego istnienia tudzież wystawiają opinię nosicielowi brody.

 

Broda, geny i hormony

Broda i wąsy to meszek, który ma każdy z nas, a który w określonym miejscu twarzy i szyi przerodził się, podczas okresu dojrzewania, w twarde włosy, zwane terminalnymi. Na porost włosów wpływa obecność DHT (dihydrotestosteronu), którego obecność działa zbawiennie na brodę, ale jednocześnie może powodować łysienie u mężczyzn. Geny i hormony mają na wzrost i gęstość brody wpływ kluczowy. Cała reszta to my, przy czym nasz udział w spółce pt. „Broda Sp. z o.o.” jest zdecydowanie mniejszościowy. Nieco na przekór poprzedniego zdania, nasz niewielki wkład wymaga sporej ilości pracy, cierpliwości, zabiegów i obserwacji.

 

Lepsza broda, gorsza broda, żadna broda

Podejmujesz decyzję o zapuszczeniu brody i… dobrze zrobiłeśJ Najpierw daj jej szansę, by co nieco urosła. Ponieważ włosy na brodzie rosną średnio 5-6 mm / tydzień (niemal 2x szybciej niż włosy na głowie), daj im szansę rosnąć choć 2 tygodnie, by ocenić gęstość i jakość brody. Na początku możesz regularnie ją przycinać (nie golić!). Może się okazać, że rosnące z różną prędkością włosy, choć po kilku dniach pokażą Ci, że Twoja broda wygląda marnie, po kilku przycięciach, gdy wyrówna się ich długość, mogą zaprezentować się całkiem okazale.

Miej na uwadze, że już po kilku dniach skóra pod zarostem zacznie Cię swędzieć, co będzie spowodowane skręcaniem się dłuższych włosów i drażnieniem skóry. Już wtedy zadbaj o solidną pielęgnację, która włos zmiękczy, nawilży i natłuści delikatnie skórę pod zarostem. Złagodzi też efekt swędzenia.

Po około miesiącu przycinania i wzrostu możesz rzetelnie ocenić rezultaty. Spoglądasz w lustro. Warto było? Warto przejść do kolejnego etapu przycinania, układania i dalszego wzrostu czy jest tak marnie, że lepiej ogolić? Jeśli nie jesteś pewien, skorzystaj z porady specjalisty barbera, który oceni, czy można zrobić z Twojej brody atut, czy lepiej ją ogolić.

Kiedy pomyślnie przebrniesz tę fazę, rozpocznie się etap codziennego funkcjonowania z brodą. Jesteś brodaczem i musisz wiedzieć, że...

 

Broda to włosy. Podlega regułom życia i funkcjonowania włosów

Włosy na twarzy żyją w trójfazowym cyklu (anagen – katagen – telogen), podobnie jak włosy na głowie. W fazie zwanej telogenem włos kończy swój żywot, obumiera i zostaje usunięty ze skóry, czyli najzwyczajniej w świecie wypada. Po chwilowym cyklu uśpienia organizm znów daje sygnał do ponownych narodzin włosa. Wszelkie kosmetyki na porost i wypadanie włosów na brodzie trzeba traktować raczej jako kosmetyczne placebo albo po prostu pomysł producenta na kosmetyczny biznes, a niekoniecznie skuteczny sposób na pojawienie się gęstej, pięknej brody. Nad gęstością zarostu i miejscami czuwa gospodarka hormonalna i geny. Jeśli zatem stosujesz sterydy anaboliczno – androgeniczne, może się okazać, że dość szybko Twoja broda będzie gęstsza i bogatsza. Dla samej brody chyba nie podejmowałbym jednak sterydowego wyzwania… Możesz jednak co nieco poczekać, bo z czasem broda robi się bardziej gęsta, co również zawdzięczamy gospodarce hormonalnej i genom. Na głowie łysiejemy, na brodzie gęstniejemy. Żeby jednak utrzymać dobry poziom i jakość, kluczem będzie pielęgnacja.

 

Ciąg dalszy nastąpi....

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl